Hirdetés

Kézműves sajtok a Mesterségek Ünnepén és a Magyar Sajtút Hálózat állomásain

2014-10-15 10:12:09

Idén is elbűvölte a látogatókat a Budai Várban rendezett Mesterségek Ünnepe, melynek keretében a sajtutcában újra bemutatkoztak a kézműves sajtkészítők.

2014. augusztus 16-20. között immár huszonnyolcadik alkalommal költöztek kézművesek a Budai Várba, hogy elbűvöljék a látogatókat különleges tudásukkal. Immár harmadik alkalommal vendégeskedtek a programsorozaton a kézműves sajtkészítők, ennek a hagyományőrző, folyamatosan megújuló szakmának képviselői. A Kis-, Közép-, Agrárvállalkozók Sajtkészítők Egyesülete (KKASE) szervezésében - a Vidékfejlesztési Minisztérium, a PTKF/260-2/2014 számú pályázatának, valamint az MNVH támogatásával – hazai és erdélyi sajtmesterek ismertették meg a sok-sok ezer látogatót tehén- kecske- és juhsajtjaikkal, melyekből kóstolókra is lehetőség nyílott.

 

kézműves sajt1

2014. augusztus 18-án az esemény legjobb sajtkészítőjét a Tejszív Alapítvány által felkarolt Magyar Sajtlovagrend tagjai választották ki úgy, hogy a sajtutcában minden egyes sajtos standnál nyilvános mustrát tartottak, és értékelték mind a látott sajtokat, mind pedig a sajtkészítők rátermettségét. A verseny után, díszfelvonulással az Oroszlános udvar színpadán ünnepélyes keretek között adták át a Mesterségek Ünnepe legjobb sajtkészítőjének járó díjat, melyet 2014-ben a Szentén gazdálkodó sajtkészítő, Maszlik Zoltán nyert el. Az már csupán véletlen egybeesés, hogy sajtkészítő gazdaságában nyitották meg néhány nappal előtte a Magyar Sajtút Hálózat első állomását.

A Mesterségek Ünnepén a szakma képviselői többször is megfogalmazták, hogy Magyarországon korábban komoly hagyománya volt a sajtkészítésnek, illetve természetesen a fogyasztásnak is, ám az elmúlt évtizedekben nemcsak a mennyiség esett vissza, hanem leszűkült a vásárolt sajtok köre is, dacára a bővülő kínálatnak. Egyre nagyobb viszont az érdeklődés a kézműves tejtermékek iránt, úgy tűnik reneszánszát éli a házi, kisüzemi sajtkészítés. Ezt támasztja alá, hogy a sajtutcát látogatók sokasága kereste fel.

A KKASE a minőségi sajtokat készítő vállalkozók összefogását segíti, és ennek szolgálatában koordinálja a Magyar Sajtút Hálózat létrejöttét, működését. A Sajtút Hálózat állomásain a kézműves sajtkészítő mesterek megismertetik az érdeklődőket a helyi ízekkel, hagyományokkal, a tájjal, míg a sajtmester a sajtkülönlegességek és a sajtkészítés titkaiba is beavatja a látogatókat.

kézműves sajt2Az egyesület országosan 15-20 állomás megépítését tervezeti a Magyar Sajtút Hálózat keretében. Ennek első állomását 37 millió forintos költségvetéssel a Nógrád megyei Szente községben, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium, jelenleg Földművelésügyi Minisztérium 22,6 millió forintos támogatásával adták át a már említett Maszlik Zoltán családi gazdaságában.

A szentei állomás többfunkciós: a hagyományos tejfeldolgozást bemutató látványosság, mintabolt, valamint a termékek kóstolására kialakított vendéglátóhely. A családi gazdaság termékei – tehén gomolya, orda, különböző ízesítésű félkemény és camembert jellegű sajtok, egyéb tejtermékek – mellett a környék más kistermelőinek kézműves élelmiszerei, lekvárok, szörpök, méz és mézes készítmények is helyet kaphatnak a boltban.

A családi vállalkozásban 60-70 tehenet fejnek, az időjárástól és a takarmányozástól függően napi 1500-2000 liter tejet termelnek. Ennek nagy részét 2013-ban megépített tejüzemük dolgozza fel, saját maguk értékesítik két mozgóboltjuk és kiskereskedők közreműködésével a környék 13 településén, valamint Budapesten.

Nem kellett sokáig várni a Magyar Sajtút Hálózat következő állomásának, a Völgy Vidék Sajtút mintaprojekt megnyitására sem, melyre 2014. augusztus 30-án – a Kis-, Közép-, Agrárvállalkozók Sajtkészítők Egyesülete és a Völgy Vidék LEADER Közösség együttműködésében – került sor Etyeken.

kézműves sajt3A Váli-völgy lankái, az Etyeki-dombság szőlőhegyei és a Zsámbéki-medence déli része ad otthont azoknak a gazdálkodóknak, sajtkészítőknek, akik nap mint nap korán kelnek, kecskét, tehenet, juhot fejnek és sajtot készítenek. Ők adják a Völgy Vidék Sajtút nyitott sajtos portáit, általuk ismerhetjük meg a térség sajtjait, bepillantást nyerhetünk mindennapjaikba.

Etyeken az Újhegyi utcában, a Gasztrosétányon egy régi présház felújításával a Bicskei Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Zrt. – EtyekTej jóvoltából olyan sajtút állomás létesült, ahol sajtkészítési bemutatóra, sajtkiállításokra, sajtkóstolók tartására, sajtvásárlásra, képzésekre, rendezvényekre van lehetőség, de az érdeklődők akár maguk is készíthetnek sajtot vagy köpülhetnek vajat.

A Bicskei Mezőgazdasági Termelő és Szolgáltató Zrt. Etyek Ödön-majorban gondoskodik több mint ezer tejelő Holstein fríz tehénről és szaporulatáról. A tehenek egy csoportja gyógyfüves legelőn legel. E csoport tejét külön dolgozzák fel, ebből a tejből készülnek az EtyekTej kézműves tejtermékei, köztük természetesen a sajtok is.

kézműves sajt4A KKASE a jövőben is kiemelt feladatának tekinti a sajtkészítő szakma mikro-, kis-, középvállalkozói rétegének érdekképviseletét, egységes arculatának megjelenítését a különböző közösségi fórumokon, Magyarországon és külföldön egyaránt. Céljuk, hogy a sajtkészítőket hatékonyan képviseljék, továbbá ösztönözzék őket arra, hogy versenyképességüket minőségi termékek előállításával és minőségi szolgáltatások nyújtásával növeljék.

Ennek jegyében koordinálják a Mesterségek Ünnepén történő részvételt, a Magyar Sajtút Hálózat további bővítését és a 2014. október 3-4-én Nagyegyházán megrendezésre kerülő Magyar Sajtmusra rendezvényt is. Utóbbin szakmai konferencia, sajtverseny, sajtvásár, sajtkészítés-bemutató várja az érdeklődőket.

Forrás: www.falusiturizmus.hu